هدایت به بالا

شورای اسلامی شهر آمل | مرکز پژوهش شورای اسلامی شهر آمل
صفحه اصلی فید ارتباط با ما

   
  • سخن روز:  نه لباس شهرت بپوش و نه لباسی که تو را بیمقدار جلوه دهد . امام صادق(ع)


مرکز پژوهش شورای اسلامی شهر آمل

 

آشنایی با مرکز پژوهش شورای اسلامی شهر آمل

معرفی مرکز

با نگاهی به سابقه پژوهش و کار پژوهشی در مدیرت شهری ایران خواهیم دانست که شهرداری ها و شوراها در این حوزه جایگاه مناسبی را ندارند و تنها برخی از کلانشهرها و مادرشهرهای کشور گام هایی در این زمینه برداشته اند.  بی­ شک  اختصاص بودجه های منطقی و مناسب در امر تحقیق و پژوهش در کنار تعریف دقیق مسأله و نیاز پژوهشی و کاربست نتایج پژوهشی می تواند نوعی سرمایه­گذاری کمی و کیفی در بدنه سازمان مدیریت شهری بوده و باعث بالندگی این نهاد در جهت ارتقای کمی و کیفی خدمات رسانی به شهروندان گردد. شهر آمل با  داشتن سابقه ای درخشان در معرفی علما و دانشمندان بزرگ نشان داده که همواره مهد علم و خردباوری بوده است، در حال حاضر نیز با وجود مراکزآموزشی و دانشگاه های متعدد، دانشجویان و تحصیل­کرده­های فراوان و نخبگان زیاد قابلیت تبدیل شدن به شهر فریختگان را دارا می باشد. بدیهی است دستیابی به چنین چشم اندازی نیازمند مدیریتی جامع، توسعه یافته و کارامد و مبتنی بر الگوها و مدل های علمی توسعه پایدار است، و قطعاً حمایت و همراهی سازمان­ها و ذینفعان شهری می تواند در تحقیق این امر نقشی بی بدیل و ویژه ایفا نماید. در اواخر دوره سوم شورای شهر آمل، فرضیه هایی مبنی بر ایجاد و راه اندازی مرکز پژوهش شورا مطرح شد اما به رغم بازتاب گسترده خبری، تحقق این ایده در همان حد زمزمه، باقی ماند که بدون شک یکی از مهمترین دلایل آن می­تواند ساختار عریض و طویل بروکراسی در نظام اداری شهر باشد، معضلی شایع و رایج در ساختار دولتمند سازمانها که براحتی می تواند هر نوع ابتکار و ایده ای را در فراز و نشیب فرسایشی خود محو نماید. شورای چهام که با چینشی مناسب و با بهره مندی از تجربه متعهدانه، انگیزه جوانی و تخصص کارامد، نوید روزهای خوب و روشن برای شهروندان آملی سر می­دهد؛ با عنایت به بند ۲۰ ماده ۷۱ قانون شوراها، حمایت و تقویت مرکز پژوهش را یکی از ضروریات و از اهداف اصلی برنامه­های خود معرفی نموده است. در این بند که به شرح وظایف شوراها می پردازد، بررسی و شناخت کمبودها، نیازها و نارسایی­های اجتماعی، فرهنگی، اموزشی، کالبدی، بهداشتی، اقتصادی، رفاهی و تهیه طرح ها و پیشنهادهای اصلاحی و راه حل های کاربردی برای برنامه ریزی و ارائه آن به مسئولان ذیربط مورد تأکید قرار گرفته است. طبق مصوبه مرکز پژوهش نهادهای وابسته شوراست که هدف از ایجاد آن انجام دادن طرح های مطالعاتی و تحقیقاتی به منظور ارائه نظرهای کارشناسی و مشورتی به اعضاء کمیسیون­ها و هیأت رئیسه شوراست.

در واقع مرکز پژوهش به عنوان پشتوانه فکری و نظری شورا به دنبال آن است تا با ایجاد سازوکاری مناسب از یک سو بستر لازم را برای مشارکت فعال نخبگان شهری فراهم نماید و از سوی دیگر، با اجتناب از روش آزمون و خطا جامع­نگری دقیق تر و دوراندیشی بهتری در تصمیم­گیری­های شهری لحاظ گردد. در همین راستا شورای چهارم با تأکید ویژه بر در پیش گرفت رویکرد علمی برنامه های توسعه شهری و با تعیین و تعریف تازه در بودجه سال ۱۳۹۳ شهرداری، برای اولین بار در تاریخ ۹۱ ساله شهرداری به کمک محققین و پژوهشگرانی امده است که دغدغه اصلی انها پیشرفت و آبادی آمل عزیز می باشد، و سعی می­کند با کمک این عزیزان فصل نوینی از مدیریت و برنامه ریزی در این شهر باز نماید.

اهداف مرکز

v     برنامه ریزی، سیاست گذاری و تعیین استراتژی های لازم در بخش پژوهش و مطالعات

v     انجام طرح های پژوهشی، نظر سنجی، حمایت از انجام پروژه های تحقیقاتی و کاربردی و پایان نامه ها به صورت موثر و کارآمد

v     نیاز سنجی مطالعات و پژوهش های مورد نیاز بخش های مختلف شهرداری

v     پژوهش در خصوص اجرای مصوبات شورا، قوانین مربوطه و ارائه پیشنهاد کارشناسانه برای رفع موانع و مشکلات اجرایی و قانونی

v     تهیه و تدوین بانک های اطلاعاتی مورد نیاز امر پژوهش

v     ارتباط مستمر با کتابخانه ها و مراکز اطلاعاتی شهری

v     انتشار و اشاعه نتایج مطالعات پژوهشی از طریق نشر مقالات مختلف در زمینه مسایل شهری در نشریات علمی و انعکاس نظرات به واحدها و سازمانهای تابعه شهرداری

v     تشکیل گردهمایی ها و نشست های علمی دوره ای

چشم انداز

این مرکز در نظر دارد از طریق تشخیص نیازهای شهر، انجام مطالعات کارشناسی، پژوهش های کاربردی، تاکید بر نوآوری و به کارگیری علم و فناوری جدید و بهبود کارایی مدیریت شهری، به توسعه پایدار و متوازن شهر آمل کمک نموده و تصمیم گیری های مدیریت شهری مبتنی بر پژوهش و راهکارهای علمی باشد؛ به طوری که آینده­ای مطلوب را برای شهر ترسیم نموده و آمل به عنوان یکی از شهرهای مهم به جایگاه شایسته خود دست یابد.

فراخوان پژوهشی

مرکزپژوهش های شورای اسلامی شهر آمل به منظور بهره گیری از توان و ظرفیتهای بالقوه دانشگاه ها وتشویق دانشجویان به انجام تحقیقات کاربردی، از پایان نامه های دانشجویی مقطع کارشناسی ارشد و دکتری که موضوع آن پیرامون مدیریت شهری، کمک به شناخت مشکلات شهر آمل، کمک به انجام بهتر وظایف شورای اسلامی شهر و شهرداری آمل ویا کمک به توسعه فرهنگ شهرنشینی در شهر آمل باشد، حمایت مالی ومعنوی به عمل میاورد . ضمناً لازم است در عنوان (موضوع ) پایان نامه به شهر آمل اشاره شود..

فعالیت­های پژوهشی مرکز

طرح­های پژوهشی خاتمه یافته

ü       بررسی عدالت سازمانی و رضایت شغلی کارکنان شهرداری آمل و سازمان­های وابسته

ü       بررسی میزان رضایت مندی مراجعین از عملکرد شهرداری آمل

ü       ارزیابی جو سازمانی شهرداری آمل و سازمان­های تابعه

 

 

طرح­های پژوهشی در حال اجرا

·         تحلیلی بر تقسیمات فضایی شهر آمل و ارائه الگوی پیشنهادی

·         مطالعه تطبیقی کیفیت محیط در مسیرهای پیاده اصلی شهری

·         سنجش پایداری اجتماعی محلات شهری آمل

مرکز پژوهش شورای اسلامی شهر امل از کلیه استادان، صاحب ­نظران و پژوهشگران ارجمند برای انجام هر چه بهتر رسالت خود دعوت به همکاری می­نماید.

نشانی: آمل- بلوار آزادگان، روبروی پل پیروزی، شورای اسلامی شهر، طبقه اول. مرکز پژوهش شورای اسلامی شهر آمل

شماره تلفن:  ۳۲۷۳۶۵۱-۰۱۲۱

 

 

 

 


5 − 1 =

کلمات کلیدی: