شورای اسلامی شهر آمل | برگزاری جشن دهه کرامت، آئین های کهن مازندران و رونمایی از تمبر ملی آرش کمانگیر در آمل
صفحه اصلی فید ارتباط با ما

   
  • سخن روز:  آسايش آدمي، در زنداني كردن زبان است. پیامبر اکرم (ص )


برگزاری جشن دهه کرامت، آئین های کهن مازندران و رونمایی از تمبر ملی آرش کمانگیر در آمل

به همت شورای اسلامی شهر، شهرداری آمل و سازمان فرهنگی، اجتماعی و ورزشی شهرداری جشن بزرگ دهه کرامت، آئین های کهن مازندران، روز آرش و آئین رونمایی از تمبر ملی آرش کمانگیر با حضور و همراهی بیش از دو هزار نفری شهروندان آملی برگزار شد .

.

.

به گزارش روابط عمومی شورای اسلامی شهر آمل، در این مراسم که با حضور نماینده مردم آمل در مجلس شورای اسلامی ، معاون استاندار و فرماندار ویژه و معاونین فرماندار، مدیر کل هواشناسی مازندران، مسئولان شهری، ورزشکاران و استقبال پرشور شهروندان آملی در سالن پیامبر اعظم (ص) این شهر برگزار شد، از تمبر یادبود آرش کمانگیر با عنوان تثبیت هویت و اصالت فرهنگی کهن شهر آمل رونمایی و این اثر حماسی در زادگاه آرش به ثبت رسید .

 

نماینده مردم آمل در مجلس : آرش کمانگیر، شناسنامه اش آمل است و کسی نمی تواند آن را تغییر دهد

نماینده مردم آمل در مجلس شورای اسلامی در این آئین ضمن قدردانی صمیمانه از فرماندار ویژه، رئیس و اعضای شورای اسلامی شهر، سرپرست شهرداری و رئیس سازمان فرهنگی، اجتماعی و ورزشی شهرداری آمل گفت : امشب مردم شریف آمل با عزم و اراده و به نمایندگی از شما عزیزان تاریخی را ثبت دادند و این حرکت، کار بزرگ و حرکت بسیار زیبایی است و ما هم وظیفه داریم از این حرکت و در جهت آن چه که امشب ثبت شد، چیزی که تاریخ در سینه خودش آن را ثبت کرده بود و امشب نیز به منصه ی ظهور آمد حمایت کنیم .

.

.

دکتر عزت الله یوسفیان افزود : از شورا و شهرداری که مسئول عمران و آبادی، زیباسازی فضای عمومی شهر و همچنین برنامه های فرهنگی و شادی بخش مردم هم هستند تقاضا و انتظار دارم که این گونه برنامه ها و آئین ها را در جهت شادابی جوانان و مردم با قوت ادامه دهند و یقینا ما هم حمایت های لازم را خواهیم داشت .

وی با بیان اینکه شهرآمل از همه جهات پیشگام است و باید از این بعد هم رو به جلو باشد خاطرنشان کرد : این حرکت امشب حرکتی رو به جلو است، یقینا در شهری که شادابی، شادی، عشق و علاقه، حسن نیت و قلب پاک و رئوف همراه با صدای شادی و شادمانی آن شهر نباشد امکان ترقی و پیشرفت نیست .

نماینده مردم آمل در مجلس شورای اسلامی یادآور شد : آرش کمانگیر به عنوان یک اسطوره، شناسنامه اش آمل است و کسی نمی تواند آن را تغییر دهد، همان طوری که در کشور برای همه امور، مراجع استعلام داریم در میان اساتید تاریخ نیز کسی تردید نکرده که نام آرش کمانگیر با آمل عجین است و امکان جدا شدن این دو کلمه از هم نیست، قطعا کاری که امشب کردید این شناسنامه صادر و تقدیم به مردم شریف شهر آمل شده است .

 

رئیس شورای شهر آمل : آرش کمانگیر یک اسطوره ملی و زادگاهش کهن شهر آمل است

رئیس شورای اسلامی شهر آمل نیز در این آئین گفت : آمل شهر آماردها، اولین خاستگاه حکومت علویان، شهر حماسه سازان سال ۶۰ ، شهر چهره ها و مشاهیر بزرگ فرهنگی مانند ابوالعباس قصاب آملی، میرحیدر آملی و سراج الدین قمری آملی، شهر علم و فرهنگ و ایثار و شهر آرش کمانگیر است .

.

.

محمد محمدی ضمن قدردانی از حمایت نماینده مجلس، فرماندار ویژه شهرستان آمل، کلیه اعضای شورا و سرپرست شهرداری، سازمان فرهنگی، اجتماعی و ورزشی و همکاران شهرداری و کلیه کسانی که زحمت کشدیدند تا این مراسم با شکوه و این اتفاق بزرگ شکل بگیرد افزود : هر فرهنگی در دنیا اسطوره دارد ، اسطوره ها برگرفته از افسانه ها هستند، قطعا آرش کمانگیر یک افسانه است، فردی که تبدیل به یک اسطوره شد .

وی ادامه داد : در فرهنگ ایرانی آرش کمانگیر متعلق به هیچ شهری نیست بلکه آرش متعلق به یک ملت است، کسی که جان خودش را برای این کشور اهدا کرده و این یک اسطوره ای است که متعلق به یک ملت است .

رئیس شورای اسلامی شهر آمل همچنین در خصوص ایجاد حواشی که برخی از شهرها ادعا می کنند که آرش متعلق به ما است ابراز تاسف و تاکید کرد : آرش کمانگیر یک شخصیت اسطوره ای همانند رستم است، مگر ما می توانیم بگوئیم رستم متعلق به سیستان است بلکه رستم متعلق به فرهنگ ایرانی است و این اساتید به خاطر قدمت تاریخی ایران در فرهنگ ایران بسیار هستند مانند آرش کمانگیر که ما در فرهنگ ایرانی به عنوان سمبل ایثار از آن یاد می کنیم .

محمدی خاطر نشان کرد : معتقدم کسی که جانش را برای کشور می دهد و مرز بین ایران و توران را مشخص می کند یک افسانه ای است که تبدیل به یک اسطوره شد، اما همه اسطوره ها زادگاهی دارند از اینکه آرش یک اسطوره ملی است شکی در آن نیست ولی باید اعلام کنیم که زادگاه آرش کمانگیر شهر آمل بوده و خواهد ماند .

.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


1 × 9 =

کلمات کلیدی: